Amikor elindulunk horgászni, sok esetben még nem is tudjuk, hogy pontosan milyen helyet fogunk kapni. Nem mindegy, hogy éppen folyóparton vagy tóparton táborozunk le, ezért a fogási esélyünk növelése érdekében nagy szerepet kap a merítőháló. Nem csak annyiból áll egy halnak a kifogása, hogy megakasztjuk, aztán hopp, kiemeljük, és már a parton is van.
Ez működik a tenyérnyi vagy annál kisebb halak esetében, de egy kilós fogásnál már érdemes résen lenni. A hal szája széle, ahova a leggyakrabban akad a horog, nem képes elviselni az élőlény súlyát, ezért könnyen kiszakad, és így megszökhet a fogás. A merítőháló nagy szerepe ilyenkor jön, mert ha olyan partszakaszon vagyunk, ahol nem lehet egyenesen kivezetni a halat a vízből, először mindenképpen hálóba kell csalni és aztán kiemelni.
Érdemes olyan merítőháló legyen nálunk, amelynek az anyaga teljesen csomómentes, hogy adott esetben ne az legyen a gond, hogy nem tudjuk megfelelően becsalogatni a halat, és ezért szökjön el. Minél szélesebb a merítőháló feje, annál nagyobb az esélyünk rá, hogy belemenjen és ne tudjon meglógni.